1. Спорт у школе
По недавно спроведеном истраживању само половина ученика основних школа се бави рекреацијом три пута недељно. Од ученика који се баве физичком активношћу, око 40% њих то ради у спортским клубовима, што представља удар на родитељски буџет. Као главне разлоге небављења рекреативним вежбањем ученици су навели непостојање навике, недостатак времена, недостатак финансијких средстава и непостојање услова за укључивање у неки облик вежбања у близини становања. Ово оставља значајне негативе последице по здравље нације, које се огледа у проблемима гојазности, равних табана, деформитета кичменог стуба и слично.
Претходно наведени подаци јасно указују на потребу да се ученицима понуди интересантан и мотивишући програм физичког вежбања, у периоду када имају слободног времена, бесплатно, у близини становања и такав да ће се реализовати у друштву њихових вршњака. Наравно, неопходан је стручни приступ, у складу са важећим законским нормама.
Идеја Спорта у школи је да деци пружи управо то.
Генерални секретар Савеза са школски спорт Србије Урош Савић уручио је 31.3.2017. године Спортском савезу Сремске Митровице спортске реквизите у вредности 400.000 динара.
Спортски савез Града Сремска Митровица је одмах реквизите проследио у четири основне школе на територији града – ОШ „ЈованПоповић“, ОШ „Јован Јовановић Змај“ Мартинци, ОШ „Бошко Палковљевић Пинки“ и ОШ „Слободан Бајић Паја“. Свака од школа добила је реквизите у вредности од 100.000 динара.
Наша школа је укључена у овај пројекат од 1.4.2017.године.
Такмичарска лига КОДиграње је део акције КОДиграње која је прва у низу пројеката који ће се спроводити у оквиру програма Битка за знање.Акција КОДиграње, поред лиге укључује донирање наставних алата – мБот робота, као и обуку наставника.
Циљ КОДиграња је да се основцима омогући адекватна едукација из области програмирања, роботике и аутоматике. Платформа на којој се заснива КОДиграње је едукативни робот мБот (Bluetooth верзија) који нуди врло једноставан улазак у свет роботике, али омогућава и напредније коришћење.
Учесници такмичења су основци од V до VIII разреда, а само такмичење ће се у другом полугодишту школске 2016/2017. године одвијати према следећој динамици: физичко коло лиге, онлајн коло лиге и финале такмичења.
Прве дисциплине програмирања робота у којима ће основци одмерити снаге биће: праћење црте, проналажење изгубљеног пријатеља и избегавање препрека.
3. Oснови безбедности деце
Циљ програма је стицање нових и унапређење постојећих знања, вештина и ставова ради подизања безбедносне културе ученика. Наставу ће реализовати припадници Министарства унутрашњих послова који поседују знања и вештине из области које се изучавају, као и пензионисани припадници МУП-а. Области које ће бити реализоване кроз наставу су: безбедност деце у саобраћају; полиција у служби грађана; насиље као негативна појава; превенција и заштита деце од опојних дрога и алкохола; безбедно коришћење интернета и друштвених мрежа; превенција и заштита деце од трговине људима; заштита од пожара и заштита од техничко-технолошких опасности и природних непогода.
Програм „Основи безбедности деце“ биће реализован у школској 2017/18. години кроз час одељенске заједнице, један месечно, са ученицима четвртог и шестог разреда основне школе.
Свако дете које прође кроз овај програм биће безбедније и сигурније, рекао је министар Стефановић и нагласио да је полиција ту да заштити децу.
” Хоћемо да стекнете најважнија знања о безбедности у саобраћају, о деловању у ванредним ситуацијама, хоћемо да искоренимо дрогу из школе”, поручио је Стефановић.
Наша школа је укључена у пројекат „Основи безбедности деце“ укључена од 1.9.2017.
Овај програм је намењен основцима од првог до четвртог разреда. Аqуа Viva је обезбедила обуку за учитеље из свих основних школа у Србији, креативне материјале за вежбање и стручну подршку из научних, просветних и медицинских области. Ученици ће са својим учитељима од марта свакога дана вежбати по 15 минута према разноврсним моделима вежби које је за потребе програма осмислио Српски савез професора физичког васпитања и спорта.
Наша школа је укључена у пројекат од марта 2017. године, а учитељица Весна Гвока, стекла је сертификат о раду у овом пројекту и била је задужена за реализацију пројекта у нашој школи.